Governors

What are Governors?

There are various types of governors drawn from different areas of the community including, parents, staff, LEA, community and other groups. Governors are volunteers who spend about six hours each month attending meetings and working to further the school’s development.

School governors are people who wish to make a positive contribution to children’s education. Together with the head teacher they set the future direction of the school and decide how the school’s budget should be spent. Governing bodies make decisions collectively on matters such as school policies and the school’s development plan.

Please click on the following link to read our most recent Governor report to Parents:

Annual Governors report to Parents

Parent Governor
Elected by parents and carers of children at the school.
Staff Governor
Selected by election from teaching and support staff from the school.
Community Governor 
Appointed by the governing body to represent the wider community.
LEA Governor
Appointed by the Local Authority.
Foundation Governor       
Appointed by the school’s founding body, church or other organisation named in the school’s Instrument of government.

GOVERNING BODY

Our current governors are:

………………………………………………………………………………………………………………

FOUNDATION GOVERNORS

Mrs Hilary Colechin holds office from November 2016 until November 2020

Hilary Colechin is on the School Improvement Committee

Hilary Colechin was appointed by the Parochial Church Council

Pecuniary Interests: None

Academic year 2016-17

……………………………………………………………………………………………………………

Mrs Caroline MacDonald holds office from October 2010 until October 2018 and says ………..The role of the governing body is to challenge, guide and support the school team in their endeavour to become the best it can through faith, friendship and participation. As a governor, you get fantastic insight in to how a school is run, the issues it has to manage and the successes it engenders.

Caroline Macdonald is on the School Improvement Committee
Caroline Macdonald was appointed by the Parochial Church Council

Pecuniary Interests:
Academic year 2014-2015 – Caroline has 2 children at FCCE school
Academic year 2015-2016 – Caroline has 3 children at FCCE school


Mrs Rosey Simpkins holds office from December 2015 until December 2019

 Rosey Simpkins is on the Resources and Staffing Committee
Rosey Simpkins was appointed by the Parochial Church Council
Pecuniary Interests:
Academic year 2015-2016 – Rosey has 2 children at FCCE school
Academic year 2016-2017 – Rosey has 2 children at FCCE school
………………………………………………………………………………………………………..

L.E.A  GOVERNOR
VACANCY


PARENT GOVERNORS  

Mrs Aimee Knott  holds office from February 2013 until March 2021 and says ……………I feel privileged to have been chosen by the parents of the school and to have the opportunity to give something back to the community. I want children to leave the school knowing the world is their oyster, as well as academic skills I believe it is important that they develop social skills, enjoyment of life, good mental and physical health and the ability to take on any challenge.

Aimee Knott is on the School Improvement Commitee
Aimee Knott was appointed by election by Parents

Pecuniary Interests:
Academic year 2014-2015 – Aimee has 2 children at FCCE school
Academic year 2015-2016 – Aimee has 2 children at FCCE school


Mrs Sarah Stephens-Lewis holds office from October 2013 until October 2017 and says …….being a parent governor, I feel I can be part of how our school develops and prepares our children for secondary school.  I work within the education sector and enjoy using both my experience and parental voice to help the school and children achieve everything they can.

Sarah Stephens-Lewis is on the School Improvement committee and is our link governor.
Sarah Stephens-Lewis  was appointed by election by Parents.

Pecuniary Interests:
Academic year 2014-2015 – Sarah has 1 child at FCCE school
Academic year 2015-2016 – Sarah has 2 children at FCCE school
Sarah is employed by SGS college


Mr Ian Kelly  holds office from May 2014 until May 2018 and says …….It feels great to be in a position where I can make a positive difference to the children in my local community.

Ian Kelly is on the Resources and Staffing committee and is the chair of this committee.
Ian Kelly was appointed by election by Parents.

Pecuniary Interests:
Academic year 2014-2015 – Ian has 2 children at FCCE school
Academic year 2015-2016 – Ian has 2 children at FCCE school
Ian’s wife runs a Wake n Shake session in FCCE


Mr Dan Coney  holds office from May 2014 until May 2018 and says …. as a parent governor my role is to help guide our school direction and ethos such that our children leave as well rounded members of society, with the knowledge, skills and tools they need to be successful in their future lives, whatever path they choose to follow.  Being elected has given me the chance to represent the parents of the school in a tangible and effective way, across all aspects of school life.

Dan Coney is on the School Improvement Committee and is the chair of this committee.
Dan Coney was appointed by election by Parents.

Pecuniary Interests:
Academic year 2014-2015 – Dan has 2 children at FCCE school
Academic year 2015-2016 – Dan has 2 children at FCCE school
Dan’s wife is a Teaching Assistant at FCCE


Ms Maria Jones was appointed by election by Parents  and holds office from November 2015 until November 2019.

Maria Jones is on the Resources and Staffing Committee

Pecuniary Interests:
Academic year 2015-2016 – Maria has 1 child at FCCE school

…………………………………………………………………………………………………………………….

HEADTEACHER

Mrs R Brydon    Ex officio

Mrs Brydon is on the School Improvement Committee and the Resouces and Staffing Committee

Pecuniary Interests:
Academic year 2014-2015 – None
Academic year 2015-2016 – None

…………………………………………………………………………………………………………………….

TEACHER GOVERNOR

Mrs Gen Houston  holds office from September 2014 until September 2018 and says …… I am ‘teacher governor’ at FCCE.  I was appointed in September 2014, and I teach
year 4 at the moment.  I wanted to become a governor because I feel that having
taught in primary education for many years, I have skills and experience to
bring to moving our school towards excellence.  I am looking forward to working
with the School Improvement Committee, overseeing elements of our document of
the same name!

Gen Houston is on the School Improvement Committee
Gen Houston was appointed by election by Staff

Pecuniary Interests:
Academic year 2014-2015 – None
Academic year 2015-2016 – None

……………………………………………………………………………………………………………………

COMMUNITY GOVERNORS

Mr Gareth Wynne-Hughes holds office from September 2016 until September 2020

Gareth Wynne-Hughes is on the School Improvement Committee

Gareth Wynne-Hughes is link governor for SEND and Pupil Premium pupils

Gareth Wynne-Hughes was appointed by election by Governing Body

Pecuniary Interests:

Academic year 2015-16 Gareth has 1 child at FCCE school

Academic year 2016-17 Gareth has 2 children at FCCE school

…………………………………………………………………………………………………………………………………….

Mr Greg Oakes holds office from September 2016 until September 2020

Greg Oakes is on the Staffing and Resources Committee

Greg Oakes was appointed by election by Governing Body

Pecuniary Interests:

Academic year 2016-17 Greg has 2 children at FCCE school


Mrs D Kingscott  (Chair of Governors) holds office from May 2013 until August 2019 and says  …..I have been a governor for almost 6 years now, first as a parent governor and now as a community governor.  It has been a great chance to see the enormous amount of work that the staff put into making our school as wonderful as it is, and to make a small contribution to that.

Dawn Kingscott is on the Resources and staffing committee
Dawn Kingscott is the Chair of the Governing Body for the academic year 2015-2016
Dawn Kingscott was appointed by election by Governing Body

Pecuniary Interests:
Academic year 2014-2015 – Dawn has 2 children at FCCE school
Academic year 2015-2016 – Dawn has 2 children at FCCE school


CLERK TO THE GOVERNORS

Mrs Ruth Owen was appointed on 1st January 2017.


Mandy Turner our Finance Administrator is in attendance for the Resources and Staffing committee to inform the Governing Body of the finance situation of the school

Pecuniary Interests:
Academic year 2014-2015 – Mandy has 1 child at FCCE
Academic year 2015-2016 – Mandy has 1 child at FCCE

Academic year 2016-2017 – Mandy has 1 child at FCCE


Peter Barnard our Deputy Head Teacher is in attendance on the full Governing Body

Pecuniary Interests:
Academic year 2014-2015 – None
Academic year 2015-2016 – None


ASSOCIATE MEMBERS

Rev Malcolm  Strange is on the School Improvement committee
Rev Strange was appointed by the Parochial  Church Council.

Pecuniary Interests:
Academic year 2015-2016 – None
Academic year 2016-2017 – None

……………………………………………………………………………………………………………………….

If you wish to contact the Governing Body about any issues please contact the Clerk to the Governing Body on 01454 867205 for more information